Vreckové s (ne)rozumom
On 28.7.2017 byDeti do deväť až desať rokov. Malé deti radi vymýšľajú a vďaka svojej veľkej fantázií si neuvedomujú, že niektoré veci, ktoré im padli do oka, jednoducho nemôžu mať. Táto veková skupina by vreckové dostávať nemala. Dôvod je jednoduchý – malým deťom chýba zásadná predstava o skutočnej hodnote tovaru a úspor. Preto bude lepšie, ak im Vy pomôžete s výberom vecí do školy či hračiek a zaplatíte namiesto nich. Vysvetlite im, že otázku vreckového odkladáte na neskoršiu dobu, kým si nacvičia vnímať peniaze ako niečo, s čím je potrebné naučiť sa narábať.
Deti od desať do dvanásť rokov. V tomto období, keď vstupujú do puberty, sa u nich prirodzene objavuje aj pocit nepokoja a začínajú požadovať vlastné financie, z ktorých by si mohli kúpiť veci, ktoré sa im zapáčia. Zvážte, ako často im začnete dávať peniaze. Najlepšou možnosťou je ich poskytnúť v situáciách, kedy to od vás budú vyžadovať a zatiaľ nepristúpiť na pravidelné prispievanie. Hoci sa pomaly učia hospodáriť s vreckovým, ešte stále nevedia, kedy je výhodné si niečo kúpiť a kedy nie.
Mnohí odborníci sa nevedia zhodnúť v tom, kedy je najlepšie začať učiť deti pravidelne hospodáriť. Jedni sa zhodujú, že čím skôr, tým lepšie, iní vravia, že to chce čas. Vy sami najlepšie poznáte svoje ratolesti, a preto sledujte, ako sa správajú v obchodoch, ako často niečo pýtajú a čo si pri nakupovaní vyberajú. Ak sa Vám nepáči ich výber, upozornite ich a vysvetlite im, prečo im zakazujete kupovať priveľa sladkostí.
Deti od dvanásť do štrnásť rokov. Počas tejto doby sa zvyšuje finančná gramotnosť detí a viacej rozumejú, či si chcú danú vec kúpiť, alebo si radšej ušetria na niečo lepšie. Začnite im dávať vreckové v pravidelných intervaloch – raz týždenne alebo raz mesačne – a dôrazne im vysvetlite, ako s ním narábať a čo zaň môžu a nemôžu kupovať. Najrozumnejšia suma by mala byť okolo piatich až desiatich eur za mesiac, avšak záleží aj od finančnej situácie v rodine.
Deti od pätnásť rokov. Teenageri už sami vedia, čo a za koľko si chcú kúpiť. Vezmite do úvahy aj bankový účet pre svoje dieťa, aby ste mali vždy pod kontrolou, kam jeho vreckové smeruje. Na platobnej karte si môžete nastaviť aj maximálny mesačný rozpočet, ktorý mu dovolíte minúť.
Istotne raz príde chvíľa, kedy po Vás začne teenager požadovať vec, na ktorú mu skrátka chýbajú peniaze. V takýchto prípadoch sa najprv presvedčte, či je táto vec preňho naozaj užitočná a dôležitá.
Potom mu skúste navrhnúť, že ste ochotní prispieť, ale pozor! Nikdy sa neponúkajte zaplatiť celú sumu. Vaše deti sa musia naučiť samostatnosti a nezávislosti. Ak ich vytúžená vec skutočne stojí veľa, skúste im nadškrtnúť možnosť brigády alebo letnej práce. Dostanú tak príležitosť zarobiť si a vytvoriť si dôležité skúsenosti, ktoré im určite v budúcom zamestnaní pomôžu.