Smiechom za zdravím
On 28.11.2017 bySlovo smiech vyvoláva u väčšiny ľudí pozitívne asociácie spojené s myšlienkami alebo spomienkami na zábavné aktivity. Mnohokrát ide o chvíle strávené v spoločnosti najbližších. Vedeli ste však, že smiech vám vie predĺžiť život ? Áno, je to tak. Smiech je nielen príjemný, ale aj zdraviu prospešný !
Uznávame že ide o odvážne tvrdenie, je však podložené vedou. To, že smiech je zdraviu prospešný dáva rozum. Toto tvrdenie ale potvrdzujú aj skupiny vedcov z USA. Pravidelný smiech vie podľa nich upravovať krvný tlak, zlepšovať trávenie, zvyšovať imunitu a mať celkový ozdravný efekt na človeka. Smiech jednoducho vie optimalizovať všetky telesné funkcie.
Tu sa ale pozitívne účinky smiechu nekončia. Smiech totiž, podľa výskumného tímu vedeného britským antropológom a evolučným psychológom Robinom Dunbarom (v roku 2009 mu bola vydaná kniha s názvom Príbeh rodu Homo, dokáže znižovať prah bolesti. Ak Vás teda trápia časté bolesti hlavy liekom Vám môže byť starý dobrý smiech.
Sú vyššie uvedené dôvody dostatočne presvedčivé na to, aby ste sa snažili mať viac smiechu v svojom živote ? Ak ešte stále nie tak pre Vás máme informáciu od vedcov, znovu z USA. Tí tvrdia, že zdieľaný smiech utužuje kolegialitu a vzájomnosť medzi ľuďmi, a to aj keď sa títo ľudia nepoznajú. Vyzerá to tak, že smiech zbližuje a buduje mosty medzi ľuďmi.
Teraz sa už určite zhodneme, že smiech je veľkým pomocníkom a liečiteľom. Vyššie spomenuté pozitívne účinky sú len jedny z mnohých. Existuje veľké množstvo štúdií dokazujúcich blahodarné dopady smiechu na telesnú i duševnú stránku človeka. Áno, čítate správne. Smiech je veľmi ozdravný aj na psychiku. Zasmiať sa nad vážnosťou života a všetkými jeho stresujúcimi problémami je často najlepším liekom, aký si môžete vziať. Ako čas postupuje, často sa smejeme nad našimi minulými problémami a ťažkosťami. Nebolo by lepšie, keby sme sa dokázali zasmiať už dnes, a tak sa ušetriť toho stresu a vážnosti ?