Podnikanie s realitami
On 20.7.2019 by
Chystala som sa predať byt po starých rodičoch v malom meste. Nechcela som sa tým zapodievať sama a tak som sa rozhodla osloviť realitných maklérov.
Moje skúsenosti s nimi boli rôzne.
V drvivej väčšine som mala šťastie- či smolu na mladých realitných maklérov. Všetci ako vystrihnutí z brožúrky o podnikaní:
- Biela košeľa
- Čierne nohavice
- Kožené topánky
- Aktovka
Ak by nemali aktovku- vyzerali by hádam ako „funebráci“. Prirodzene oblečeného makléra so nemala šťastie stretnúť. Prišli všetci do jedného postupne unáhlení, tváriaci sa ,že si iba kvôli nám našli chvíľku drahocenného času.
Boli aj takí, ktorí nám núkali k podpisu ihneď exkluzívnu zmluvu , presviedčajúc nás, že iba takto sa objekt bude predávať najrýchlejšie, najlepšie.
Ani sa nenazdáte a vypýtajú si 2000€ zálohu. Všetko je to na predposlednej strane únavnej zmluvy, aby si to predávajúci, alebo kupujúci nevšimol.
Nezaujíma ich, či objekt ktorý predávam je bez ťarchy, nezaujíma ich technický stav elektroinštalácie, vodoinštalácie. Dôležité si iba krásne nafotené obrázky. Tie veru predávajú. 3D prezentácie sú hitom.
Čo je ale podstatné :
- List vlastníctva
- Technický stav objektu
- Ťarchy na LV
Toto prichádza na rad až celkom na záver- aj to nie vždy.
- Prvá otázka je : Koľko za to chcete ?
- Nemala by byť : Ste oprávnení predávať danú nehnuteľnosť ?
A tak sa potom nečudujme, ak sa predáva jeden objekt niekoľko krát, alebo, že ho predáva osoba, ktorá už dávno nemôže objekt predať. Ide predsa o časový posun medzi zápisom di katastra a podpisom Kúpno-predajnej zmluvy.
Znechutená prístupom pracovníkov realitných kancelárii som sa rozhodla napokon predávať objekt bez nich. Pár fotografii a inzerát na internete a v dennej tlači okamžite vygenerovalo hneď niekoľkých záujemcov. Moje právne vedomie je dostatočné a tak príprava kúpno-predajnej zmluvy nebola problémom.